МЕЛАНОМА

30.06.2015 10:40

 

«Деякі родимки на тілі людини можуть бути дуже небезпечними. Родимка — як айсберг на шкірі. На поверхні ми бачить лише верхівку, основні зміни в родимці відбуваються в товщі шкіри. Коли ми бачимо якісь зміни на поверхні шкіри — це означає, що родимка почала зростати. І така родимка прагнути прорости в глибину шкіри. Як тільки вона вростає в лімфатичні, а кровоносні судини, від неї можуть відщепи маленькі клітинки, тобто злоякісного переродження. З потоком крові такі клітини потрапляють всередину організму, спочатку в лімфатичні вузли, пізніше в кістки, мозок, печінка та інші органи ».

Існує чотири відмітних ознаки, які можуть вказувати на те, що родимка змінилася не тільки зовні, але і переродилася в меланому.

Асиметрія: одна половина родимки відрізняється від іншої половини.

Прикордонні порушення: родимка має негладкі кордони з щербинами.

Колір: частини родимки пофарбовані нерівномірно або мають зовсім різний відтінок.

Діаметр: родимка займає місце більше, ніж розмір олівцевої гумки.

Ці лише керівні принципи, але проблема в тому, що багато нормальних родимок не повністю симетричні за формою чи кольором. І навпаки, деякі родимки які переродилися можуть не відповідати цьому опису.

Що робити, якщо родимка швидко змінюється?

Коли зміни, такі як біль, набряк, кровотеча проходять протягом одного-двох днів, вони, ймовірно, викликані незначними травмами, можливо, отриманими у сні. Якщо родимка швидко змінюється, а потім повертається до колишнього розміру і формі, такі зміни, найімовірніше, не являє собою нічого серйозного.

Тим не менш, не зайвим буде звернутися до лікаря, самостійно поставлений діагноз може виявитися помилковим. Якщо ви помітили нову велику родимку або звернули увагу на значне збільшення старої родимки, покажіться лікареві. У будь-якому випадку, краще перестрахуватися, ніж потім шкодувати.

Які причини і фактори ризику розвитку меланоми?

Ризик розвитку меланоми істотно підвищується після сонячних опіків. Тим не менш, щоденне довготривале перебування на сонці, навіть без подальших опіків, також істотно підвищити ризик розвитку раку шкіри.

До факторів, які підвищують ризик розвитку меланоми, відносяться:

Світла шкіра, світле волосся і світлі очі

Часте перебування на сонці, особливо в дитячому віці

Велика кількість родимок (понад 100)

Наявність великих родимок, родимок з нерівними краями і нерівномірно забарвлених родимок.

Близькі родичі крові — батьки, брати, сестри і діти — з меланомою

         Хоча наявність родичів, які постраждали від меланоми є високим фактором ризику, він спрацьовується тільки в 10% випадків.

Як меланома діагностується?

Більшість випадків діагностується за допомогою дераматоскопія. Для проведення біопсії шкіри видаляється частина або вся родимка, а зразок тканини відправляють у лабораторію для проведення аналізу.

Дермаскопія може виявити:

абсолютно доброякісний стан, не потребує лікування;

атипові родимки, які, в залежності від думки лікаря, підлягають видаленню;

меланому, яка вимагає обов’язкового хірургічного втручання.

 Прогноз

Основним критерієм для визначення прогнозу є товщина пухлини. Тонкі меланоми, розміром менше 1 мм, ефективно лікуються. Чим товще меланома, тим менш оптимістичним стає прогноз. Рання діагностика і лікування завжди покращують прогноз.

Лікування меланоми

Загалом, меланома лікується тільки хірургічним шляхом. Зараз при лікуванні на ранніх стадіях, видаляють тільки 1 сантиметр нормальної тканини навколо меланоми. На більш пізніх стадіях, може знадобитися більш обширне хірургічне втручання. Виходячи від різних міркувань (товщина пухлини, місце розташування, вік і т.д.), може бути рекомендовано видалення прилеглих лімфатичних вузлів. На пізніх стадіях захворювання, наприклад, коли меланома поширилася на інші частини тіла, рекомендується імунотерапія. Хіміотерапія призначається пацієнтам, у яких меланома поширилася до декількох лімфатичних вузлів або навіть до інших органів.

 

 

            Лікар-дерматовенеролог
        Полтавського ОШВД                                                 О.К. Пічкур